Éttermi utalvány az ünnepekre?
Üdv a NeerY blogján. Célunk a személyes látogatások ösztönzése.
Az ünnepi időszak közeledtével most az éttermi utalványokat járjuk körül.
Karácsony előtt megnövekszik az utalványok szerepe a vendéglátásban. Noha évközben is hasznos bevételi forrás tud lenni, az ünnepi időszakban különösen az. Egyre többen lepik meg szeretteiket fizikai termék helyett élménnyel, amelyből étterem tulajdonosként sokat tudunk profitálni.
Miért válasszunk utalványt?
Az utalvány egy ígéret a termék vagy szolgáltatásunk rész vagy teljes jövőbeni értékesítésére. Ellentétben például a belépő jegyekkel, értékesítése nem csak két félre korlátozódik, nem dátumra szól, hanem egy adott időintervallumra. Az utalvány szerepe az ünnepi szezonban azért különösen értékes, mert a megnövekedett keresletet eltudjuk oszlatni az ünnepi időszak utánra is.
Milyen utalványt válasszunk?
Az utalványnak 2 főbb típusát érdemes megkülönböztetni. Beszélhetünk egycélú vagy többcélú utalványról.
Az egycélú utalvány kibocsátásakor ismert az utalvány tárgyát képező termék értékesítésének, szolgáltatás nyújtásának helye, valamint az utána fizetendő adó mértéke. Ugyanakkor nem feltétele, hogy kizárólag egy vagy csak a megnevezett termékekre legyen beváltható. Lényege, hogy a felsorolt termékek ugyanabba az adókulcsba tartozzanak, és a teljesítési hely belföld legyen.
A többcélú utalvány fogalmát maradékelven határozza meg az Áfa tv., azaz minden olyan utalvány többcélú, ami nem felel meg az egycélú utalvány fogalmának. Tehát ha nem tudjuk meghatározni a fizetendő adó mértékét az étékesítés időpontjában, többcélú utalványt érdemes választanunk.
Számlázás
A többcélú utalvány választása azért is szerencsés, mert vásárlása esetén elég ha a vendég egy bizonylatot kap. A számlát csak a beváltás esetén kell kíállítani abban a számlakategóriában, ahol a fogyasztás történt. Ha a megadott lejárati időn belül a vendég nem váltja be az utalványt, a lejáratra tekintettel nem keletkezik adózási pont, így nem kell róla számlát kiállítanunk. Egyszerűen egy nyereség növelő tétel lesz.
Érdemes figyelni, hogy az ASZF-ben (általános szerződési feltételek) és/vagy az utalvány leírásában fel legyenek tüntetve a termék/igénybe vehető szolgáltatás megszerzésére, használatára és visszaváltására vonatkozó feltételek.
Hol tegyük közzé utalványainkat?
Miután kiválasztottuk, milyen utalványt szeretnénk értékesíteni felmerül a kérdés: Hogyan találja meg a vendég?
Első körben támaszkodhatunk a már meglévő vendégkörünkre. Ennek sikeressége nagyban függ, hogy mennyire rendszerezetten kezeljük vendégeinket és mennyire vagyunk aktívak a közösségi oldalakon. Jelentős az eladási előnye annak, aki évközben gyűjtötte a social média követőket és a hírlevél feliratkozókat, de fizetett hírdetésekkel mindig tudunk új potenciális vendégeket elérni. A kulcs a mérhetőség.
Miután a vendég elé került az utalvány fontos, hogy hol és milyen módon megy végbe az interakció. Egy nagyon effektív módszer lehet az utalványt a foglalási folyamatba beépíteni. Hiszen ilyenkor már jóval elkötelezettebb a vendég és nagy valószínüséggel a figyelme is a folyamatra öszpontosul. Miután felkeltettük az érdeklődését a vásárlás azon múlik, hogy mennyire gyorsan és egyszerűen tud vásárolni. Fontos, hogy a vendég néhány lépésben és azonnal hozzáférjen az utalványhoz, amiről azonnal kap visszajelzést.